Proleće u Pirotu – letnja bašta našeg hotela Objavljeno март 12, 2020
Danas uživamo u lepom, toplom i sunčanom danu, gotovo kao pravo proleće. Odmorite u prijatnoj bašti našeg hotela uz kaficu ili piće po izboru. 🍻☕️
Ovde ste izolovani od gradske buke i možete na miru provesti vreme sa vama dragim osobama uz razgovor i piće.
Sada je pravo vreme da rezervišete sobu ili apartman kod nas i iskoristite lepe, tople dane. 🌸🍃
Posetite Pirot Objavljeno фебруар 22, 2020
Ukoliko ste na putu i razmišljate o tome gde provesti vikend, Pirot je prava destinacija za Vas.
Prelep gradić blizu granice sa Bugarskom sa puno restorana i mestima za šetnju i odmor.
Uživajte u vrhunskim ukusima domaće hrane pripremljene po tradicionalnim sprskim receptima.
Naš hotel se nalazi blizu centra grada. Sa ponosom se možemo pohvaliti ljubaznim osobljem, čistim i komfornim sobama i vrhunskom uslugom. Garni hotel Alma Vam nudi noćenje sa doručkom na bazi švedskog stola.
Proverite raspoloživost u našem hotelu – kontaktirajte nas.
Održan još jedan Sajam Pirotske peglane kobasice Objavljeno јануар 26, 2020
Čuveni Sajam pirotske peglane kobasice Objavljeno јануар 24, 2020
Ovog vikenda Pirot je pun gostiju, kao što se i očekivalo budući da se za vikend održava čuveni Sajam pirotske peglane kobasice – specijaliteta koji je oduševio mnoge.
Naši gosti imaće priliku da uživaju u ovom jedinstvenom specijalitetu po kome je Pirot poznat. Pored toga, tu su i čuveni pirotski kačkavalj, pirotsko jagnje kao i domaći hleb, vurda i ajvar.
Radujemo se tome što će naši gosti uživati u vrhunskoj, domaćoj hrani. Zbog poverenja naših gostiju, svima smo pripremili lepe i udobne sobe, ljubazno osoblje, parking pod video nadzorom 24/7 i sve to na samo 10 minuta hoda od centra grada.
Pozivamo vas da rezervišete smeštaj i odmorite kako dolikuje. Ne zaborvite da će uskoro i čuveni Dan zaljubljenih, 14.februara, pa ne oklevajte već nas pozovite odmah.
Vaš,
Hotel Alma Pirot.
Posetite Pirot – pravi gastronomski raj Objavljeno јануар 10, 2020
Danas je Badnji dan, sutra Božić! Objavljeno јануар 6, 2020
Sa nestrpljenjem smo čekali praznike. Vreme kada smo svi zajedno, uživamo u priči i smehu. Naš grad Pirot ovih dana je pun turista. Svuda se prodaju badnjaci, restorani i kafane su puni.
Uskoro nas očekuje i Srpska nova godina. Pirot je prava destinacija ukoliko želite da se lepo provedete, pojedete najkvalitetnije obroke domaće, srpske kuhinje i pronađete hotelski smeštaj, udoban i topao.
Hotel Alma se nalazi na samo 10 minuta od centra grada. Blizu je i čuveni Pirotski Kej, najlepša lokacija u gradu za šetnju. Preporučujemo Vam da na vreme rezervišete smeštaj u našem hotelu. Provedite vreme sa Vama dragim osobama u prelepom amijentu hotela Alma u Pirotu.
Osoblje hotela Vam želi srećne praznike.
Očekujemo Vas uskoro. Srećan Božić!
Novogodišnji praznici Objavljeno децембар 25, 2019
Bliži nam se Nova godina. Sve je živo u gradu. Restorani i kafane su puni. Svi naši gosti i posetioci Pirota uživaju u tradicionalnim specijalitetima i ukusima koje možete probati samo u Pirotu.
Za prave ljubitelje zime tu je i Stara planina, na samo 20 minuta od grada. Provedite praznike i vreme sa porodicom. Naš hotel vam nudi najbolju uslugu u gradu. Prijatna atmosfera, ljubazno osoblje i osećaj kao da ste kod kuće možete dobiti u našem hotelu.
Pozovite nas, raspitajte se o raspoloživosti smeštajnih jedinica i rezervišite sobu ili apartman.
Želimo vam da praznike provedete u društvu vama dragih osoba.
Izleti na Staroj Planini Objavljeno мај 16, 2016 | Oznake: pirot, stara planina
Prava je šteta doći u Pirot, a ne odvojiti bar jedan dan za posetu Staroj planini.
Stara planina proglašena je parkom prirode 1997. godine, kao područje koje nastanjuje raznovrstan biljni i životnjski svet. Na Staroj planini ima mnogo izletničkih mesta, a kao geološki posebno interesantna izdvajaju se dolina potoka Bigar, sa vodopadom visokim preko 35 metara; klisura Rosomačke reke i klisura Vladikine ploče, kao i vrh Babin zub, sa ski centrom.
Sela su po Staroj planini raštrkana, a ponekad tokom zime ostaju potpuno odsečena usled snega.
Selo Gostuša, smešteno nedaleko od Zavojskog jezera, poznato je još i kao Kameno selo. Sve do izgradnje mosta preko Zavojskog jezera (Belski most), ovo selo bilo je takoreći odsečeno od sveta, pa se smatra da upravo ono najvernije oslikava život na Staroj planini, a u njemu su tokom prošlog veka još uvek egzistirali stari običaji, koji su svoje mesto pronašli u etnografskoj literaturi.
Neki od starih krovova od kamena su, usled nemogućnosti za adekvatnu rekonstrukciju, danas zamenjeni modernim crepovima. Stanovnika u selima na Staroj planini je svake godine sve manje. U mnogim selima, prosek godina stanovnika je oko 70, a u mnogima, posebno u višim predelima, živi tek nekolicina starih ljudi.
Na Staroj planini nalazi se i veliki broj starih zavetnih mesta – priče o drveću, vodi i obredima koji su za njih vezani naslanjaju se na slovensku pagansku tradiciju. Dokumentarni prilog o zavetnim mestima na Staroj planini možete pogledati ovde. U drugom delu ovog video priloga možete čuti nešto više o staroplaninskim jelima, kao što su belmuž, kačamak, gologlavka i druga.
Staru planinu naseljavaju čak 203 vrste ptica. Ovuda protiče i reka Trgoviški Timok, koja važi za najhladniju reku na podružju bivše SFRJ (4 C).
Najviši vodopadi na Staroj planini su Piljski (64m), Čunguljski (42m), Kurtulski (27m) i vodopad Tupavica (15m).
Piljski vodopad je treći po visini u Srbiji. Nalazi se u blizini sela Topli Do, na oko 35 km od Pirota. Tek 2002. godine postao je poznat široj javnosti, jer je usled nepristupačnosti terena do tada za njega znalo samo lokalno stanovništvo. Snimke sa Piljskog vodopada možete pogledati ovde.
Više područja na teritoriji Stare planine ima status nacionalnog rezervata.
Stara planina obiluje mestima koja vredi posetiti. Izdvojili smo izletnička mesta u neposrednoj blizini Pirota, do kojih se lako može stići automobilom ili biciklom.
1. Planinarski dom
Planinarski dom – skijalište sa odmaralištem – nalazi se svega 12 km od Pirota. Ovo mesto najpopularnije je tokom zimske sezone, zbog ski staza i žičare sa osneživačem. U sklopu Planinarskog doma nalaze se vikend-naselje, fudbalski i košarkaški tereni, a zimzeleni šumarci pružaju prijatnu hladovinu, pa su prijatni su za šetnju i po vrelom danu.
2. Vrelo
Vrelo je posećeno izletište, udaljeno 33 km od Pirota. Pogodno mesto za odmor, kupanje, pecanje i roštiljanje i biciklizam.
Zavojsko jezero
Zavojsko jezero smešteno je 17 km od Pirota. U pitanju je veštačko jezero, nastalo urvanjem zemljišta. Reka Visočica je zatvorena, pri čemu je selo Zavoj potopljeno. Oko jezera ima više izletničkih mesta, postoje ribnjak i vikend-naselje. Ronilački klub Pirot na jezeru takođe ima svoje prostorije, pa je u dogovoru sa njima moguće organizovati zaron.
U blizini se nalaze sela Mala Lukanja, Velika Lukanja, Pakleštica; kao i Belski most.
Između Pirota i Zavojskog jezera nalazi se lovište, u kojem žive divlje svinje. Svinje su druželjubive i posebno je interesantno obići ih u kasno proleće ili početkom leta, kada se mogu videti i mladunci.
Dokumentarni film o potapanju sela možete pogledati ovde.
4. Dojkinci i vodopad Tupavica
Selo Dojkinci jedno je od najlepših sela u okolini Pirota. U selu se nalazi nedavno renoviran Dom planinara.
Na samo četiri kilometra od sela smešten je vodopad Tupavica, visok 15 metara, sakriven nekoliko stotina metara od puta. Kako ne biste promašili skretanje za vodopad, orijentišite se prema Lilinoj česmi.
5. Temska
Selo Temska udaljeno je 15 km od Pirota. Nekada je bilo najmnogoljudnije selo u okolini, a danas je selo u koje najviše ljudi svraća tokom letnje sezone – što zbog kupališta Krivi vir na reci Temštici, što zbog letnjih kampova i kulturnih manifestacija koje se tokom jula i avgusta održavaju u staroj zgradi seoske škole.
Na samom izlazu iz sela nalazi se Manastir sv. Đorđa, a još se zove i kao Temački manastir. Manastir je sagrađen još u XIV veku, a danas funkcioniše kao ženski manastir. Poznat je po spravljanju različitih vrsta melema od lekovitog bilja.
Nedaleko od manastira nalaze se pogodna mesta za pecanje pastrmke.
Oko 5 km od sela nalazi se Hidroelektrana Temac, u čijoj blizini takođe postoje pogodna mesta za ribolov. Preporučujemo vam da ponesete flašicu vode i prepešačite uspon do hidroelektrane. Kraj puta rastu šumske jagode.
Stara planina je uopšteno odlično mesto za vožnju kolima, a terenski automobili nisu neophodni, jer je veći deo planine dostupan i za standardna putnička vozila. Stara planina je park prirode i svrstana je u prvu kategoriju zaštite. Budite savesni i pokupite smeće sa sobom, pogotovo plastične ambalaže.
U svim selima se od meštana mogu kupiti rakija, ajvar, sir, kajmak i drugi proizvodi. Slobodno dođite ljudima na kapiju i viknite šta vam treba. Na Staroj planini se s gostima često nazdravlja čašama rakije u dvorištu, ponekad komšije zajedno nazdravljaju na ulici, a okupljaju se pred seoskom zadrugom. Po posebnoj otvorenosti i gostoljubivosti poznato je selo Dojkinci, te vas pozivamo da ga obavezno posetite.
Tekst: Jovana Georgievski
Osoblje našeg hotel daće vam sve potrebne informacije za realizaciju ovih izleta, a ukoliko je potrebno možemo vam obezbediti i vodiče i prevoz. Rezervišite svoj boravak u nekoj od naših kvalitetnih soba.
Vodič kroz gastronomiju Pirota Objavljeno април 15, 2016
Pirotski kraj poznat je po proizvodima od mleka i mesa. Na Staroj planini postoji vekovna tradicija bavljenja stočarstvom, a najpoznatiji proizvodi su kačkavalj, peglana kobasica i pirotsko jagnje.
Uz njih se poslužuju domaći hleb, vurda i ajvar.
Pirotski kačkavalj
Kačkavalj je vrsta tvrdog sira, koji su na Balkan doneli otomanski osvajači. Istoričarka Olga Zirojević smatra da je kačkavalj na Balkan stigao preko Vidina, koji je za vreme otomanske vladavine bio trgovački centar, zbog pogodne lokacije na tromeđi Srbije, Bugarske i Rumunije. Pretpostavlja se da su ga doneli jevrejski trgovci, koji su ga prodavali sa oznakom ‘košer’. Balkanci su pogrešno izgovarali ovu reč, a vremenom je od nje nastala reč ‘kačkavalj’. U današnjoj Turskoj ova vrsta sira naziva se ‘kašar’, a neki turski izvori beleže i stariji naziv, koji u bukvalnom prevodu znači ‘jevrejski sir’.
Kačkavalj se u Sofiji i Solunu proizvodio već oko 1630. godine. Način pripreme kačkavalja utvđen je, zabeležen i čuvan kao tajna u mestu na samo pola sata od Sofije. Pirot će se kasnije specijalizovati za proizvodnju kačkavalja, a čitav kraj postaće poznat po mlečnim proizvodima.
Pretpostavlja se da se da je prvo parče kačkavalja koje je stiglo u Srbiju doneto upravo u Pirot. Etnolog Sima Trojanović beleži da je Jevrejin po imenu Hajn iz Samokova (Bugarska) početkom 19. veka podučavao jednog Piroćanca spravljanju kačkavalja.
U Pirotu se danas, nedaleko od hotela Alma, nalazi jedina Mlekarska škola na Balkanu, u kojoj se kačkavalj proizvodi po tradicionalnoj recepturi.
Kačkavalj se pravi od kravljeg, ovčijeg ili mešanog mleka, a zri oko osam nedelja. Pirotski kačkavalj ne može se napraviti od bilo kog mleka: udeo u njegovom specifičnom ukusu ima i to što krave i ovce, od kojih se dobija mleko za spravljanje kačkavalja, žive i pasu na čistim obroncima Stare planine, u ekološki zdravim uslovima.
Video o proizvodnji kačkavalja možete pogledati ovde.
Peglana kobasica
Peglana kobasica je pirotski specijalitet od ovčijeg, kozijeg ili junećeg mesa, u koje se dodaje kombinacija začina, a potom se pegla i suši. Za peglanje se najčešće koristi flaša, a gotova peglana kobasica ima oblik potkovice.
Početkom 2011. godine u Pirotu je održano prvo Svetsko prvenstvo u pravljenju peglane kobasice. Manifestacija kasnije prerasta u izuzetno posećen Sajam pirotske peglane kobasice, koji se održava svakog februara.
Pirotsko jagnje
Ono po čemu se pirotsko jagnje razlikuje od jagnjetine koja se priprema na drugim mestima je upravo činjenica da je pirotsko – naseljava obronke Stare planine, najčistije planine u Srbiji, gde raste i pase u zdravim uslovima. Zbog toga, meso pirotskog jagnjeta ima poseban ukus, mada i način pripreme ima svoj udeo.
Pirotsko jagnje priprema se na tri osnovna načina – pod sačom, na ražnju ili se peče u blatu (tzv. jagnje u blato). Kada se jagnje priprema pod sačom, stavlja se na podlogu od grančica vinove loze koje se prelivaju vodom, kako bi se obezbedilo strujanje toplog vazduha i pare, te da bi se jagnje ravnomerno peklo. Meso se usoli, a može se i prelivati.
Jagnje u blato se priprema tako što se jagnje, sa kojeg još nije odrana koža, očisti od iznutrica, ušije i uvalja u blato, tj. u ilovaču. Potom se peče u glini, a kada je gotovo, zajedno sa ilovačom skine se i koža jagnjeta, a onda se seče i poslužuje.
Domaći hleb, vurda i ajvar
Mnogi smatraju da je najukusniji hleb – vurnjak; onaj koji se peče u vurnji, tj. furuni. Po selima kuće uglavnom imaju vurnje po dvorištima, a u selima kao što su Temska, Dojkinci i Vlasi i dan danas se mogu videti furune lepljene od slame i blata, sa metalnim poklopcem, u kojima se peče hleb.
U Pirotu odličan domaći hleb možete kupiti u pekari koju svi lokalci znaju kao ‘Kod Dobricu’ (Kod Dobrice). Pekara se nalazi u Tijabari, preko puta pijace, a u njoj se prodaju isključivo hleb i burek. Vruć hleb možete kupiti sve do kasnog popodneva.
Vurda je mlečni proizvod iz Lužničkog kraja (okolina Babušnice). Lužnička vurda sa paprikom je specifičan lokalni proizvod. U Pirotu se može nabaviti na pijaci i u specijalizovanoj prodavnici u centru grada.
Vurda podseća na pavlaku, ali je gušća i ima znatno drugačiji ukus. Priprema se isključivo po domaćinstvima, tj. nema je u industrijskoj proizvodnji. Priprema se tako što se mleko prvo ukiseli, a zatim oceđeno slaže sa paprikom, pritiska vrećom šljunka i ostavlja da zri najmanje dva meseca.
Ajvar, brendiran u Makedoniji, u Srbiji ima neformalni status domaćeg proizvoda. Naziv je dobio po turskoj reči za kavijar – tj. smesa od papirka, patlidžana i paradajza, smatrana je sirotinjskim pandanom kavijara, pa je ostao i naziv.
U pirotskim specijalitetima možete uživati uz domaće vino ili rakiju. Piroćanci najčešće piju špricer (mešavina vina i kisele vode) i vino roze. Ako ste za bezalkoholnu varijantu, preporučujemo da probate klaker –gazirani sok crvene ili žućkasto-narandžaste boje. Svež klaker u flaši ili sifonu možete kupiti u nekoj od sodara u blizini Glavne autobuske stanice.
Tekst: Jovana Georgievski
0